Bremen,  Europe,  Germany

Kelionė į Brėmeną

Šeimininkų apleisti ir užmiršti asilas, šuo, katinas ir gaidys keliauja į Brėmeną, kuriame planuoja muzikuoti. Ši istorija, užrašyta Karlo ir Vilhemo Grimų – laisvojo miesto simbolis. Nedideliame ir jaukiame Brėmeno senamiestyje slypi miesto simbolika ir netikėti pasakojimai. Kviečiu pasižvalgyti po įvairius šimtmečius išgyvenusį Brėmeną ir pasivaikščioti senajame Hanzos pirklių mieste netikėtų istorijų pėdsakais.

Kelionės pradžia – į turgaus aikštę vedanti, jauki ir siaurutė apie 100 m. ilgio Bottcher gatvelė, kurios pavadinimas primena apie viduramžiais joje įsikūrusius kubilius. XX a. gatvelę nusipirko Liudvikas Roseliusas, vokiškos kavos be kofeino išradėjas. Jis išdabino teritoriją Art Nouveu, ekspresionizmo stiliaus architektūra ir pastatams išrinko įvairiausius vardus: Robinzono Kruzo (D. Defoe romano pagrindinis herojus Robinzonas Kruzas – Brėmeno miesto prekybininko sūnus), Atlantidos (L. Roseliusas žavėjosi nacistine idėja apie Atlantidą, apgyvendinta vokiečių rasės žmonių). Bottcher gatvelė žavi architektūra, karilijono skambesiu ir veikiančiu septynių tinginių brolių fontanu, saugojančiu Brėmeno ūkininko sūnų legendą.

Palikę L. Roseliuso erdvę, patenkame į turgaus aikštę. Priešais atsiveria gražuolė miesto rotušė (pastatyta XV a., kerinti XVII a. renesansiniu fasadu) ir Rolando skulptūra (pirmoji Rolando skulptūra turgaus aikštėje pasirodė XI a.) Šie statiniai – ryškūs laisvojo miesto simboliai, įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Rotušės vieta ir forma, turgaus aikštės dydis dominuoja. Šalia esanti Šv. Petro katedra ir vyskupų rūmai atsiduria antrame plane. Demonstruojama miesto valdžios stiprybė Bažnyčios atžvilgiu.
Taip pat romantiškoji riterio Rolando skulptūra išsiskiria laisvės ir prekybos teisių simbolika. Riteris laiko skydą, kuriame matomas dvigalvis erelis (Šv. Romos imperijos simbolis) ir užrašas: “aš reiškiu Jūsų laisvę, kurią šiam miestui suteikė Karolis ir daug kitų valdovų”. Angelo, grojančio liutnia, įspaudas Rolando diržo sagtyje mena Rolando giesmę, pasakojančią apie didvyrišką žūtį kovoje. Jis – ideali figūra, įkūnijanti kilnumą ir riterišką dvasią.

Kiti turgaus aikštės statiniai – nuoroda į laisvojo Brėmeno miesto gyvenimą. Pavyzdžiui, virš gildijos namų pagrindinio įėjimo puikuojasi prekybininkų herbas, kuriame vaizduojamas dvigalvis erelis (Šv. Romos imperijos simbolis), raktas (Brėmeno katedros globėjo atributas), o apačioje priminimas: “viduje ir išorėje, rizikuok ir laimėk”, skatinantis siekti savo tikslų.

Šalia laisvojo Brėmeno miesto simbolių įsikūrusi krikščioniška miesto dalis. Tai – Dievo Motinos Bažnyčia, seniausia Brėmene(XI a.), netoli jos Marcus Brennen fontanas, kurį puošia bronziniai angelėliai ir užrašas: “duok man gyvybės vandens, kad neužtrokščiau amžiams” bei didinga romaninė, gotikinė Šv. Petro katedra, garsėjanti paslaptingu Biblijos kiemeliu, kuriame kviečiama pasigrožėti Biblijoje paminėtais augalais.

Brėmeno senamiestyje pasakojimų gausa kelionę visada palieka nepabaigtą. Laisvasis miestas savo lankytojui siūlo paaukoti paslaptingoje aukų dežutėje po žeme (tikima, kad įmetus monetą, galima išgirsti dėkojantį Brėmeno muzikantą), atsistoti ant besispjaudančio akmens (paskutinė vieša mirties egzekucijos vieta, kurią vietiniams gyventojams buvo leidžiama apspjauti), surasti nedidukę, garsiąją Brėmeno muzikantų skulptūrą ir kitas laisvojo Hanzos miesto istorijas.